Lulu i Nelson. Kierunek Afryka

Środa, 27 lipiec 2022 121

Początek przygodowej opowieści dla dzieci o spełnianiu marzeń, walce o wolność i miłości do zwierząt. Pierwszy tom serii zdobył nagrodę na francuskim Festiwalu Komiksowym w Blois w 2020 roku. W tym samym roku na podstawie komiksu powstał długometrażowy film animowany.

Rodzice Lulu są cyrkowymi treserami lwów. Zarówno oni, jak ich córka kochają zwierzęta, którymi się zajmują. Niestety, najpierw ginie matka dziewczynki, a zaraz potem cyrkowe drapieżniki... Bohaterka postanawia wyruszyć do Afryki po nowe lwy do oswojenia. Ale czy dziesięciolatka sprosta takiemu zadaniu? I czy naprawdę wyobraża sobie, że lwy lubią żyć w niewoli? Także ludzie pragną wolności, co Lulu sobie uświadomi, kiedy dotrze do Afryki Południowej i pozna prawdę o systemie segregacji rasowej. Historia o niebezpiecznej wyprawie na kraniec świata w prosty i piękny sposób ukazuje, jak dobro może zwyciężać zło.
Scenarzystami serii są Charlotte Girard i Jean-Marie Omont, którzy wcześniej wspólnie tworzyli niezwykle wysoko oceniany przez czytelników cykl mangowy „La balade de Yaya”. Rysunki są dziełem Aurélie Neyret, ilustratorki pism dziecięcych i współautorki znanej także w Polsce serii „Pamiętniki Wisienki”.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Kierunek Afryka
 • Autor: Charlotte GirardJean Marie Omont
 • Gatunek: fantasy
 • Tytuł Oryginału: Cap sur l'Afrique
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Cykl: Lulu i Nelson
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2022-06-15
 • ISBN: 9788328155312
 • Liczba stron: 64
8.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
110 rating(s).
6 helpful voted.
Recenzja oficjalna
2022/07/27
Your review
Słowa, wybory i życie na własnych warunkach. Wolność należy się każdemu. Świat nie jest jednak czystym i kolorowym miejscem równym wszystkim. Nie zawsze dostajemy od życia prosty scenariusz, w którym wszystko układa się w barwną mozaikę. W palecie mogą znaleźć się wszelkie odcienie szarości, która buduje tło dla niesamowitych przygód, kształtując w nas to, co najlepsze. Lohita kocha słonie i miejsce, w którym mieszka. Niestety czeka ją przeprowadzka, która w jej oczach niszczy  marzenia o przyszłości i mieszkaniu blisko ukochanych zwierząt. Pakowanie, wynoszenie i chaos pozwalają jej na smutek i nutkę buntu przeciwko całemu światu. Niemal w ostatniej chwili przychodzi list od babci Lulu. Czy ta korespondencja coś zmieni?

Babcia cofa się wspomnieniami do czasu, gdy to ona musiała zmienić całe swoje życie, gdyż los nieustannie zmieniał ścieżki, którymi podążała do celu. Jedenastoletnia wówczas Lulu była dzieckiem cyrku. To tam spędziła całe swoje dzieciństwo u boku rodziców, którzy byli treserami lwów oraz lwiego brata. Była częścią tego świata i to z nim wiązała swoją przyszłość. Utrata matki i śmierć ukochanych lwów popycha ją do desperackiego kroku. Dziewczynka zakrada się na statek do Afryki, by znaleźć nowe lwy i je wytresować. Czy będzie w stanie odebrać wolność zwierzętom, gdy wokół tracą ją ludzie?

Lulu i Nelson

Pierwszy raz to nie opis, a nawet nie okładka zadecydowały o moim wyborze lektury, a moc przyciągania pióra ilustratorki, którą pokochałam za sprawą Pamiętników Wisienki. Lekkość i niesamowita płynność potrafią zauroczyć każdego. To połączenie magii akwareli z mocną kreską, która nie wybiega naprzód, a podkreśla to, co najlepsze. Emocje, przygoda i różnice, których doświadczają bohaterowie, są głębią każdej ilustracji, a scenariusz stanowi ich idealne połączenie. Aurelie Neyret z wyczuciem tchnęła życie w obrazy, które pięknie i prawdziwie ukazują poruszane problemy. Kierunek Afryka to wstęp do niezwykłej, choć czasem ciut brutalnej historii, która kształtuje młodego człowieka, poruszając problematykę odbierania wolności, klasyfikacji rasowej łącząc to równocześnie z walką o prawa, miłością i dążeniem do wybranych celów.

Wśród bohaterów

Choć początek ciut zgrzyta mi pod względem ciężkości przekazywanych treści, to sama historia jest niezwykle wciągająca. Bohaterowie początkowo są dla nas białą kartką, jednak pojawiające się w ich życiu przeróżne barwy nakreślają nam ich charakter, uczucia i siłę, jaka w nich drzemie. O Lohicie wiemy mało, jednak to jej babcia stanowić będzie podstawę tej serii i od jej życiowych zakrętów zaczynamy tę podróż. Mała Lulu jest uparta i nie rozumie, jak można żyć normalnym życiem, bez jej ukochanych lwów. Nie ma pojęcia, jak wygląda świat za cyrkowym namiotem i wcale nie spieszy się, by go poznać. Los chce jednak dać jej szansę na odkrycie tego, co majaczy na horyzoncie. Naiwność dziewczynki i wiara w słuszność swoich marzeń nie zniknie ot tak. Właśnie ziarenko ciekawości, które zasiane teraz, wykiełkuje na kolejne tomy, czyni tę historię tak wciągającą.

Podsumowanie

Kierunek Afryka wprowadza czytelnika z przytupem w świat niezwykle realny i niesprawiedliwy, daje jednak nadzieje na lepsze jutro. Pogoń za miłością, walka o wolność i spełnienie marzeń łączy się tu z nauką świata, godzeniem się ze zmianami i pokręconą ścieżką do obranego celu. Losy Lulu pokazują, że nie zawsze to, o czym marzymy, przychodzi z łatwością. Osobiście uważam, że to powieść graficzna skierowana do nieco starszych dzieci, gdyż sporo tu mocnych scen. Z pewnością Kierunek Afryka wzbudzi w dziecku potrzebę rozmowy o tematach podjętych przez autorów. To podwalina do rozwinięcia terminu wolności. Kto wie, co jeszcze odkryje przed nami seria o Lulu i Nelsonie.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: