Caraval. Tom 1

Piątek, 15 lipiec 2022 142

Pamiętaj, to tylko gra…

Witajcie w świecie Caravalu, wciągającej powieści Stephanie Garber o siostrzanej więzi i grze, która skrywa mnóstwo tajemnic…

„To, co słyszałaś o Caravalu, nie wytrzyma porównania z rzeczywistością. To coś więcej niż tylko gra czy przedstawienie teatralne. Na tym świecie nie znajdziesz niczego równie magicznego”.

Scarlett nie opuściła dotąd wyspy, na której mieszka z ukochaną siostrą Tellą i okrutnym ojcem. Zaaranżował on dla Scarlett małżeństwo, przez które może nie ziścić się jej wielkie marzenie, by obejrzeć Caraval, niezwykłe przedstawienie z udziałem publiczności, wystawiane raz w roku w odległej krainie.

Niespodziewanie Scarlett otrzymuje długo wyczekiwane zaproszenie. Z pomocą tajemniczego żeglarza Tella zabiera siostrę na przedstawienie. Jednak gdy tylko przybywają na miejsce gry organizowanej przez genialnego Mistrza Legendę, Tella znika. Czy Scarlett znajdzie siostrę, zagra w Caravalu i spełni marzenia?

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Caraval. Tom 1
 • Autor: Stephanie Garber
 • Gatunek: fantasy
 • Tytuł Oryginału: Caraval
 • Tłumaczenie: Mateusz Borowski
 • Wydawnictwo: Poradnia K
 • Cykl: Caraval
 • Tom: I
 • Data wydania: 2022-05-18
 • ISBN: 9788367195195
 • Liczba stron: 368
9.9/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
50 rating(s).
5 comment(s).
1 helpful voted.
OFICJALNA RECENZJA
2022/07/15
Your review
„Caraval” Stephanie Garber pojawił się na naszym rynku już kilka lat temu, niestety o tamtym wydaniu raczej nie było głośno. Teraz wydawnictwo Poradnia K, postanowiło dać tej historii drugą szansę. Czy była to dobra decyzja?

Scarlett, razem z o rok młodszą siostrą Tellą mieszkają na wyspie. Nie mają jednak łatwego życia, gdy tylko postępują wbrew życzeniu ojca, ten okrutnie je karze. Dlatego Scarlett tak cieszy się na myśl, że już niedługo będzie mogła wyjść za mąż, chociaż nigdy swojego narzeczonego nie widziała.
Niespodziewanie Scarlett otrzymuje zaproszenie na niezwykłe przedstawienie Caraval, o którym marzyła, odkąd była dzieckiem. Jednak, gdy przybywa razem z siostrą i tajemniczym żeglarzem na miejsce, Tella znika, a rozpoczęta gra, wcale nie jest taka niewinna. Czy Scarlett uda się znaleźć siostrę na czas i spełni swoje najskrytsze marzenie?

Przyznam szczerze, że jestem zdziwiona, że gdy książka została wydana, po raz pierwszy było o niej tak cicho, ponieważ okazało się, że historia opisana w „Caraval” wciąga od pierwszej strony. Podczas czytania niczego nie mogłam być pewna. Nie wiadomo było, komu można było zaufać, a komu nie. Z każdą kolejną stroną nowe fakty wychodziły na jaw. A każda kolejna zagadka, była coraz trudniejsza. „Caraval” mogę przyrównać do najlepszego filmu przygodowego, podczas którego trudno oderwać się, chociaż na chwilę, żeby czegoś nie przegapić. Jedna zagadka prowadziła do kolejnej i aż do samego końca nie było wiadomo, jak to się wszystko skończy. Przyznam szczerze, że pod koniec szczerze zwątpiłam, czy ta książka będzie miała zakończenie, takie, na jakie miałam nadzieję. Na okładce można przeczytać „pamiętaj, to tylko gra…” i faktycznie trzeba o tym pamiętać do ostatniej strony. W grze Mistrza Legendy niemożliwe nie istnieje.

Bardzo polubiłam główną bohaterkę, najbardziej na świcie kochała ona swoją siostrę. Często to właśnie o niej myślała w pierwszej kolejności, a o sobie często zapominała. Wszystko, co robiła, robiła dla niej. Dopiero podczas gry, do głosu dochodzą jej prawdziwe pragnienia. Chociaż cała akacja książki trwa tylko kilka dni, Scarlett bardzo dojrzewa.
Nie polubiłam natomiast zbytnio Telli, wydaje mi się ona wielką egoistką. Mogę się jednak mylić, ponieważ nie było jej aż tak dużo w książce. Może w kolejnej części, zmienię o niej zdanie, bo w końcu były chwile, w których myślała też o siostrze.

Podsumowując, w książce podobało mi się absolutnie wszystko, fabuła, która trzymała w napięciu, dobrze wykreowaniu bohaterowie, nawet okładkę oceniam na plus. Mam nadzieję, że tym razem, to jest właściwy czas na wydanie tej powieści i zdobędzie ona duży rozgłos, a drugi tom pojawi się już niedługo.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: