Projekt prawda

Sobota, 21 maj 2022 58

Jeśli twoje życie zostało zbudowane na kłamstwie, skąd możesz wiedzieć, czy cokolwiek w nim jest prawdą?

Siedemnastoletnia Cordelia Koenig chce szybko uporać się z projektem na zakończenie szkoły. Postanawia skorzystać z pomysłu starszej siostry i zbadać swoje etniczne pochodzenie. A wisienką na torcie ma być praca w zespole z Kodiakiem Jonesem, obiektem jej westchnień. Jedyne, co musi zrobić, to wysłać próbkę swojego DNA do laboratorium, napisać pracę i czekać na najwyższą ocenę.

Lecz cały świat dziewczyny się wali, kiedy otrzymuje wyniki testu. Cordelia zaczyna wątpić we wszystko, co dotychczas było dla niej oczywiste – przestaje ufać matce i nie wie, kim tak naprawdę jest osoba, która spogląda na nią z lustra. Pocieszeniem jest dla niej tylko Kodiak – chłopak z gitarą, który pisze wiersze. Ale Kodiak to również chłopak z mroczną przeszłością, od którego powinna trzymać się z daleka…

"Projekt Prawda" to poruszająca historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, ale także o przyjaźni i miłości – we wszystkich jej odcieniach – opowiedziana za pomocą mejli, esemesów oraz narracji stylizowanej na wiersz. Historia, od której nie można się oderwać.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Projekt prawda
 • Autor: Dante Medema
 • Gatunek: literatura młodzieżowa
 • Tytuł Oryginału: The Truth Project
 • Tłumaczenie: Miłosz Urban, Urban Anna
 • Wydawnictwo: Media Rodzina
 • Data wydania: 2021-03-31
 • ISBN: 9788380089112
 • Liczba stron: 352
9.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
18 rating(s).
OFICJALNA RECENZJA
2022/05/22
Your review
„Projekt Prawda” zwrócił moją uwagę nietuzinkową formą powieści. Pisany jest bowiem wierszami, SMS-ami i wiadomościami e-mail. Nieczęsto spotykam się z tak oryginalnym sposobem opowiadania, dlatego nie mogłam odpuścić sobie takiej lektury. Książka Dante Medema szybko okazała się czymś więcej niż tylko ciekawym doświadczeniem. Autorka zagwarantowała bowiem czytelnikowi prawdziwy rollercoaster emocji. Od przejmującego smutku i rozżalenia, po uśmiech i czystą radość.

Powieść jest bardzo zaskakująca w odbiorze. Muszę przyznać, że dawno nie miałam przyjemności zaznajamiać się z tak wzruszającą i zachęcającą do refleksji książką dla młodzieży. Dante Medema ma przepiękny styl, teksty zawarte w tej książce szturmem wkradają się do serca czytelnika, ponieważ w wersach kryje się pełna gama uczuć, tak bardzo bliskich każdemu. Choć fabułę ciężko określić jako skomplikowaną czy zadziwiającą, tak opowieść o Cordelii przeżywa się całym sobą. To książka o zagubieniu, poszukiwaniu własnej tożsamości, prawdy oraz o rodzinie, przyjaźni, miłości, a także samotności, gdyż dziewczyna niejednokrotnie czuje się wyobcowana i niepewna.

Rozważania Cordelii bez wątpienia trafią do każdego nastoletniego czytelnika, bo młode osoby walczą z podobnymi problemami. Główną bohaterkę i narratorkę tych pięknych rozważań nietrudno pokochać. Jest wyjątkowo autorefleksyjną osobą, artystyczną, odbierającą otaczający ją świat w sposób nieoczywisty. Przy tym wszystkim jest także normalną nastolatką, poszukującą swojego miejsca w świecie i siebie, przeżywającą pierwsze miłości, wątpliwości, podejmowanie ważnych decyzji, szkolne niuanse. Co więcej, dzięki temu, że historia jest raczej prosta, staje się bardziej autentyczna, intensywniej oddziałuje na emocje i wrażenia czytelnika z lektury.

Debiut Dante Medema jest książką zjawiskową, z którą obowiązkowo powinien zapoznać się każdy nastolatek. „Projekt prawda” chwyta za serce i w nieszablonowy sposób porusza ważne tematy dla każdego młodego człowieka. Jeśli szukacie powieści z przesłaniem, która głęboko zapadnie Wam w pamięć i przyjemnie otuli, to tytuł dla Was. Polecam z całego serca! Książka zachwyca nie tylko wnętrzem, ale i okładką, to błyszczące cudo.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: