Srebrny dzwoneczek

Poniedziałek, 09 maj 2022 34

Jesienią Marysię czekają spore zmiany – pójdzie do pierwszej klasy, urodzi się jej też braciszek. Na razie dziewczynka spędza lato u cioci i zastanawia się, czy poradzi sobie w roli uczennicy i starszej siostry. Całkiem zwykłe wakacje w niewielkiej miejscowości nabierają kolorów, gdy dziewczynka odkrywa tajemniczy biały domek i poznaje Panią Wróżkę. Czy nowa znajoma pomoże Marysi uporać się z problemami? Czy dziewczynce uda się oswoić Złotookiego i zaprzyjaźnić z kimś, kto ukradkiem przygląda jej się zza żywopłotu?

Srebrny dzwoneczek to ciepła i pełna uroku opowieść, w której magia splata się z rzeczywistością. To lektura w sam raz dla dzieci nieśmiałych, a także tych, przed którymi stoi wyzwanie w postaci szkolnej ławki.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Srebrny dzwoneczek
 • Autor: Emilia Kiereś
 • Gatunek: young adult
 • Wydawnictwo: HarperKids
 • Cykl: Srebrny dzwoneczek
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2021-10-13
 • ISBN: 9788327663726
 • Liczba stron: 128
8.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
100 rating(s).
6 helpful voted.
Recenzja oficjalna
2022/05/09
Your review
Gdy jest się dzieckiem, świat zdaje się miejscem beztroskim, niezmiennym i tak bezpiecznie stałym. Każda chwila wypełniona jest uśmiechami rodziców lub ciepłem ich ramion, gdy do wnętrza naszych dni wdziera się okruszynka smutku. Dopiero dorastanie zmienia nasze spojrzenie na świat i to, co nagle w nim dostrzegamy. Kiedy to się właściwie zaczyna? Gdy dziecko wyrusza do szkoły, kończy edukacje, a może, gdy w tym małym uniwersum pojawić się ma ktoś nowy?

Srebrny dzwoneczek

Marysia pomimo swoich siedmiu lat już wyczuwa, że jej życie niedługo się odmieni. Codzienność dziewczynki do tej pory wypełniała miłość rodziców. Spokój, beztroska i bezpieczeństwo otulały ją zewsząd, a każda chwila w tym niezmiennym świecie dawała jej oparcie. Narodziny młodszego braciszka to rewolucja dla całej rodziny, a tym bardziej siedmiolatki. Pierwsza widoczna zmiana to brak wspólnych rodzinnych wakacji. Marysia wyrusza na wakacje u cioci, którą uwielbia. Czas płynie jej na zabawach i niesamowitych przygodach, a lato umyka niezwykle szybko. Gdy jeden strach odpływa, to drugi zajmuje jego miejsce. Pierwszy dzień w szkole i niepewność tego, czy przez jej wrodzoną nieśmiałość odnajdzie się wśród rówieśników.

Wśród bohaterów

Kocham ciepło, lekkość i tak piękne, a zarazem realne podejście do problemów, które w życiu mogą dopaść każdego. Emilia Kiereś tworzy historie, do których chce się wracać, otulać ich przyjemną aurą i zrozumieniem. Zachwyt emocjami, wykonaniem i niesamowitym zgraniem treści z ilustracjami tworzonymi przez Małgorzatę Musierowicz. Nowe wydanie nieco się różni, ale wciąż niesie ze sobą tę samą moc, która czaruje czytelników od ponad dekady. Autorka na swój magiczny sposób pokazuje, że zmiany są częścią naszego życia i z każdą z nich da się zaprzyjaźnić. Lęk przed nieznanym z odrobiną odwagi i pomocy może przekształcić się w niesamowitą przygodę i całkiem miłe chwile. Pełna przygód i niezwykłych zapachów historia to bohaterowie i wydarzenia, których chce się być częścią. Dzieci najbardziej pokochały Marysię i jej nieśmiałość, która jest tak im bliska. Srebrny dzwoneczek skradł ich uwagę i przyniósł rozwiązanie na ich własne małe lęki.

Podsumowanie

Srebrny dzwoneczek to bajeczna opowieść o zwykłych i jakże uniwersalnych problemach, które zyskały niesamowitą otoczkę. Mały czytelnik szybko utożsami się z Marysią i jej lękami. Przygoda wciągnie go w wir wydarzeń, który rozproszy każdy straszek i doda pewności siebie. To niesamowite, że to właśnie nieśmiała i grzeczna dziewczynka stała się punktem centralnym opowieści, a jej perypetie stanowią świetne wyjście do rozmowy i przepracowywania tego, co na co dzień zaprząta małe główki. Srebrny dzwoneczek to dla mnie powrót do niesamowitej historii i tej sielskości, jaka płynie z pióra autorki. Dobra zabawa i całkiem inne wnioski z czytania to te rzeczy, które stanowią o sile tejże podróży. Warto w nią wyruszać i poznawać wciąż na nowo.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: