Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy

Czwartek, 05 maj 2022 50

Numer 1 listy bestsellerów „New York Timesa”. Dajcie się porwać nowym przygodom Willi – panującej nad pierwotnymi mocami natury, nastoletniej leśnej czarownicy.

Uczono ją, że trzeba kraść, żeby przetrwać, że światłoluby to ucieleśnione zło, a dobrem nadrzędnym jest klan. Chciwość i zajadłość przewodzącego mu padarana doprowadziły jednak do upadku ród Feiran. Głucha Jama uległa zniszczeniu. Willa zbudowała sobie nowy świat, zdobyła nową rodzinę i pogłębiła umiejętności, które przez lata wpajała jej babka. Niestety bliskim dziewczyny (roślinom, zwierzętom i ludziom) ponownie zagraża niebezpieczeństwo. Groźni są nie tylko nie znający umiaru drwale, którzy w imię dobrego zarobku i rozwoju cywilizacji bezlitośnie karczują lasy porastające Wielkie Góry Mgliste, ale i nowa mroczna siła, która narodziła się na zgliszczach byłej siedziby Feiran...

Czy Willa zdoła uchronić tych, których kocha? Co czeka ostatnią czarownicę z klanu leśnych ludzi? I czym są cieniste stwory niosące ze sobą przeraźliwy chłód, śmierć i zapach zgnilizny, które pojawiły się ostatnio w leśnych ostępach? Czy staną się sprzymierzeńcem, czy wrogiem dziewczyny?

Zanurzcie się w pełną tajemnic i magii, baśniową opowieść o Willi, literackiej siostrze Serafiny, która podbiła serca młodych i starszych czytelników na całym świecie. I bądźcie wytrwali w swej miłości, bo Robert Beatty pracuje już nad scenariuszem serialu, będącego aktorską adaptacją książek o nastoletniej Feirance.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy
 • Autor: Robert Beatty
 • Gatunek: fantasy
 • Tytuł Oryginału: Willa of Dark Hollow
 • Tłumaczenie: Łukasz Małecki
 • Wydawnictwo: Literackie
 • Cykl: Willa
 • Tom: 2
 • Data wydania: 2022-01-26
 • ISBN: 9788308074749
 • Liczba stron: 373
8.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
OFICJALNA RECENZJA
2022/05/09
Your review
Już jakiś czas temu miałam okazję czytać „Willę, dziewczynę z lasu” autorstwa Roberta Beattiego, którego styl od razu mnie zachwycił. Autor snuje opowieści z dużą swobodą, a równocześnie czuć zaangażowanie, które wkłada w każde napisane słowo. Bardzo się ucieszyłam, gdy usłyszałam o drugiej części tej wspaniałej historii.

Willa pewne problemy ma już za sobą, ale staje przed kolejnymi, być może znacznie trudniejszymi. Choć znalazła ciepły dom i kochającą rodzinę, wciąż czuje, jakby nigdzie nie pasowała, a zbliżający się do jej oazy koczownicy wcale nie pomagają w osiągnięciu spokoju. W jej ukochanym lesie zaczynają dziać się dziwne rzeczy i tylko ona jest w stanie rozwiązać tę zagadkę. Czy jej się to uda? Czy dowie się, kim jest tajemnicza dziewczynka o włosach w kolorze pszenicy? Czy uratuje las, swoich pobratymców, swoją rodzinę i swój dom?

Gdybym miała porównywać obie książki z serii do siebie nawzajem, to nie umiałabym stwierdzić, która z nich jest lepsza, a która gorsza. Obie miały swoje mocniejsze i słabsze strony. „Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy” wyróżniała się na plus szczególnie swoją tajemniczością oraz bardziej rozbudowaną, wielowątkową fabułą, czego niestety nie umiem powiedzieć o części pierwszej. Natomiast moim zdaniem odrobinę przerysowane wydawało mi się to, że jedna dziewczynka jest w stanie zaradzić każdemu złu tego świata, nawet jeśli jest to leśna wiedźma. Mimo wszystko jest to jednak książka dla dzieci, więc można na to przymknąć oko.

Nie można odmówić tej książce przede wszystkim miłości do natury. Główni bohaterowie walczą z wycinką lasu i innymi mrocznymi siłami, które mu zagrażają. Są oddani sprawie na tyle, że czytelnik kibicuje im całym sercem - to właśnie dzięki takim powieściom jesteśmy w stanie sami nauczyć się szacunku do przyrody i zaczynamy jej pomagać. Nie jest to jednak coś wyróżniającego tę konkretną książkę, ponieważ pierwsza część też była pełna nawiązań ekologicznych, jednak osobiście bardzo mi się ten motyw podoba. Budowanie świadomości ekologicznej u młodych ludzi jest w dzisiejszym świecie niezwykle ważne.

Autor chciał nam przekazać opowieść, którą można czytać niezależnie od części pierwszej. Czy to mu się udało? Nie jestem pewna. W książce jest sporo nawiązań do poprzedniej części i o ile czytelnik teoretycznie może poznać tę historię, nie znając jej początku, to wiele by w ten sposób tracił. Uważam, że nie warto czegokolwiek uronić i jak najbardziej należy przeczytać oba tomy tej serii, dlatego gorąco Was do tego namawiam.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: