Tamten świat

Wtorek, 12 październik 2021 54

Czy jedną decyzją możemy zmienić własne przeznaczenie?

Pewnego wieczoru Taya, uczennica szkoły średniej, spotyka na ulicy małą dziewczynkę. Tajemnicza nieznajoma zadaje tylko jedno pytanie: „Taya, czy pamiętasz, jak odeszłam?”, po czym natychmiast znika. Pojawia się następnego dnia pod domem nastolatki, która tym razem postanawia nie tracić jej z oczu. Razem trafiają na cmentarz, gdzie Taya odkrywa nagrobek z wyrytym na nim swoim imieniem i datą śmierci. Ale to nie koniec zaskakujących wydarzeń – wkrótce w jej życiu pojawi się Ray, chłopak o hipnotyzującym spojrzeniu, który zasieje w jej duszy prawdziwy zamęt... Czy z jego pomocą uda jej się rozwiązać zagadkę swojej rzekomej śmierci?
 

Dodatkowe Informacje

  • Tytuł: Tamten świat
  • Autor: Marcin Cieśla
  • Gatunek: literatura młodzieżowa
  • Wydawnictwo: Novae Res
  • Data wydania: 2021-01-15
  • ISBN: 978-83-8219-092-2
  • Liczba stron: 160
3.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
24 rating(s).
2 helpful voted.
OFICJALNA RECENZJA
2021/10/13
Your review
Dotychczasowe spokojne życie Tay - uczennica szkoły średniej - zaczyna się zmieniać. Nastolatka spotyka na swojej drodze małą dziewczynkę, która zdecydowanie jest sama w środku miasta. Mała jest małomówna, ale zadaje młodej kobiecie jedno dziwne pytanie, po czym znika. Zdenerwowana Taya nie wie, co ma myśleć o tym zdarzeniu, ale stara się do tego podejść z chłodną głową. Następnego dnia ta sama osoba pojawia się pod jej domem, dwie dziewczyny idą na cmentarz, a tam znajduje się nagrobek w wyrytą datą śmierci bohaterki.

Coraz większą popularnością cieszą się komiksy i powieści graficzne, czy to na nowo w postaci obrazków przedstawione klasyki, czy też świeże treści. Idąc za tym trendem, chciałam spróbować swoich sił w tej formie lektury. Niestety myślę, że nie trafiłam na dobrą powieść, albo nie jest to forma dla mnie. Komiks został wydany w odcieniach szarości, bardzo monochromatyczny, z przeciętną kreską. Mam wrażenie, że wszystko jest do siebie podobne, otoczenie, budynki, brak w tym różnorodności. Twarze bohaterów nieraz są bez wyrazu, płaskie, niewyrażające emocji. Musiałam kilka razy się zastanowić, która osoba jest kim, ponieważ nie wyróżniają się one. Kreska nie jest zła, ale myślę, że dosyć przeciętna, a emocje postaci i wygląd otoczenia mógłby być wyraźniejszy. Fabularnie jest to powieść, która ma w swojej warstwie motyw przemijania, nostalgii i to jak nasze decyzje wpływają, na całe życie. Motyw większości dobrze znany poprzez lekcje polskiego i omawiane na nim treści. Komiks zahacza o fantastykę, ale całość dzieje się w realnym świecie. Pomysł na fabułę dobry, ale wykonie nie koniecznie. Nie tylko kreska jest płaska, przedstawienie postaci również, mało można ich poznać przez te krótkie wypowiedzi, można ich określić dosłownie kilkoma cechami. Ciężko się czyta komiks, który nie wciąga, jest to forma, przez którą można szybko przebrnąć, ale czasami, to też jest nie lada wyzwanie. Było mi totalnie obojętne, co się będzie działo i chciałam to jak najszybciej skończyć.

Podsumowując, „Tamten świat” jest moim rozczarowaniem. Przykro trochę, iż komiks mi się nie podobał. Może nie liczyłam, że będzie to mój ulubieniec, ale chciałam uznać ją za dobrą lekturę. Niestety fakt, że treść i kreska nie przypadła mi do gustu, napawa mnie obawą, że forma komiksu nie jest dla mnie. Pierwsza część komiku daje nadzieje, że będzie to udana przygoda dla czytelnika, jednak druga połowa zwalnia, a zakończenie jest już całkiem niedopracowane i szybkie. Liczę na to, że jeszcze nie raz spotkam dobry komiks i przekonam się do tego gatunku.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview: