Stowarzyszenie Srok. Jedna to smutek...

Wtorek, 07 wrzesień 2021 56

Ciało uczennicy znalezione na plaży.
Piętrzące się pytania, na które brak odpowiedzi.
Ktoś grozi, że znowu zabije.

Audrey Wagner jest nowa w Illumen Hall – elitarnej szkole z internatem. Nie czuje się tu zbyt dobrze. Wydaje się jej, że wszyscy przemykają niosącymi echo korytarzami, jakby czegoś się bali. Ivy, współlokatorka z internatu, też sprawia dziwne wrażenie. No i te sroki… O co chodzi z tą obsesją uczniów na punkcie srok?

Dla prymuski Ivy Moore-Zhang Illumen Hall jest jak drugi dom. Ma na ten rok ambitne plany i ostatnie, czego potrzebuje, to zabierająca jej przestrzeń koleżanka (która na domiar złego wściubia nos w nie swoje sprawy!).
 
Audery i Ivy nie mogłyby chyba różnić się bardziej. Los jednak zmusza je do współpracy. Tragiczna śmierć jednej z uczennic Illumen Hall, która wstrząsnęła całą społecznością szkoły, staje się głównym tematem tajemniczego podcastu. Zapowiadają go złowieszcze słowa:
Wiem, kto zabił Lolę.

A jedno z was będzie następne.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Stowarzyszenie Srok. Jedna to smutek...
 • Autor: Zoe SuggAmy McCulloch
 • Gatunek: literatura młodzieżowa
 • Tytuł Oryginału: Magpie Society. One for sorrow.
 • Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz
 • Wydawnictwo: Insignis
 • Cykl: Stowarzyszenie Srok
 • Tom: 1
 • Data wydania: 2021-07-28
 • ISBN: 9788366873094
 • Liczba stron: 411
6.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
40 rating(s).
4 comment(s).
OFICJALNA RECENZJA
2021/09/07
Your review
„Stowarzyszenie srok” to „trzymająca w napięciu powieść, napisana w filmowym stylu”, a przynajmniej tak można przeczytać na okładce książki. Jednak, czy faktycznie tak jest?

Ciało przez wszystkich lubianej uczennicy szkoły zostaje znalezione na plaży. Policja twierdzi, że jej śmierć to nieszczęśliwy wypadek, ale czy na pewno? Ktoś nie może pogodzić się jednak z tą decyzją i we własnym podcaście, spróbuje rozwikłać tę tajemniczą śmierć.
Do Illumen Hall, elitarnej szkoły z internatem, przenosi się nowa uczennica, Audrey Wagner. Z pozoru wydaje się, że dziewczyna ma idealne życie, jednak skrywa ona bolesną tajemnicę, a pobyt w nowej szkole, to dla niej swego rodzaju kara.
Ivy Moore-Zhang, traktuje Illumen Hall jak swój drugi dom. Jest ona bardzo ambitna i sukcesywnie dąży do wyznaczonych sobie celi. Dlatego, gdy ma w końcu dostać swój własny pokój, nie jest zadowolona z faktu, że jednak będzie musiała go dzielić z nową uczennicą, z którą z pozoru nic ją nie łączy.
Te dwie jednak będą musiały połączyć siły, w celu rozwikłania dawnych, jak i tych najnowszych tajemnic szkoły.

Zagadkowa śmierć, stara szkoła z internatem, tajemne stowarzyszenie, to wszystko zapowiadało naprawdę wciągającą historię. Jednak coś poszło nie tak, tylko sama do końca nie wiem co. Fabuła bardzo mnie zaintrygowała. Byłam ciekawa, czy śmierć Loli, to faktycznie nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo, a może i morderstwo. Tego jednak do końca się w tej części nie dowiedziałam, wszystko prawdopodobnie zostanie wyjaśnione dopiero w drugim tomie.

Co do samej książki, to faktycznie jest dobrze stworzona, opisów i dialogów jest w sam raz. Dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko i chociaż liczy sobie ponad 400 stron, zupełnie tego nie czuć. Całą historię poznajemy oczami Audrey i Ivy. Niezwykle podobał mi się pomysł z podcastem i to jak został przedstawiony.

Nie polubiłam się jednak z bohaterami, chociaż może to za dużo powiedziane, że ich nie polubiłam, bo byli mi oni zupełnie obojętni. Nie przeżywałam ich rozterek, gdy Audrey wyjawiła swoją tajemnicę, nie było mi jej szkoda, nie czułam, żadnego smutku. Główne bohaterki, są bardzo stereotypowe. Audrey to typowa amerykanka, z blond włosami, uzależniona od telefonu, a Ivy to dziewczyna, która myśli tylko o sobie i ocenia innych po pozorach. Z czasem trochę się zmieniają, ale nadal nie na tyle, żeby wzbudzić we mnie jakieś uczucia.

Na uwagę zasługuje okładka książki. Niby prosta, a jednak sporo się na niej dzieje i odnosi się do fabuły, co bardzo lubię.

Podsumowując „Stowarzyszenie srok”, to książka typowo młodzieżowa i też tej grupie powinna się spodobać. Mnie bardzo wciągnęła intryga i na pewno sięgnę po kolejny tom, żeby przekonać się, jak będzie finał tej całej zagadki.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: