Strażniczka słońca

Sobota, 27 marzec 2021 50

Nowa, urzekająca ilustracjami, mądra książka dla młodych czytelników stworzona przez autorki niezapomnianej "Śnieżnej siostry"!

Po zimie nadchodzi wiosna! Czy aby na pewno? Kłujące w nos promienie słońca są dla Lilii tylko majaczącym w zakamarkach dziecięcej wyobraźni wspomnieniem. Słońce zniknęło, gdy miała niespełna rok. Jej świat jest szary, ponury i zasnuty deszczem. Dzień zlewa się tu z nocą. A nasiąknięta wodą ziemia od dawna nie rodzi plonów…

Skąd zatem dziadek dziewczynki, jedyna bliska jej osoba, co trzy dni przynosi soczyste warzywa i owoce, by nakarmić mieszkańców wioski? Czy to możliwe, że udało mu się wyhodować te cuda w zapuszczonej szklarni, do której broni dostępu? A może skrywa inną tajemnicę? I gdzie, do licha, podziało się słońce? Pewnego dnia ciekawość zawiedzie Lilię do zakazanego lasu, na sekretną ścieżkę, do ukrytej, zielonej doliny…

Dziewczynka odnajdzie przyjaźń i znów poczuje na twarzy ciepłe promienie! Jednak czy mają one jedynie życiodajną moc? Strażniczka Słońca to pełna przygód opowieść o stracie i towarzyszącej jej goryczy, walce z lękiem, ale też o miłości, szczęściu, nadziei na nową wiosnę oraz o tym, jak ważne są w przyrodzie równowaga i następujące po sobie pory roku. Bo to właśnie zimę, wiosnę, lato i jesień norweskie autorki postanowiły uczcić cyklem pięknych książek.

O zimie opowiada obsypana nagrodami "Śnieżna siostra". "Strażniczka Słońca" to historia o tęsknocie za wiosną. A Maja Lunde i Lisa Aisato pracują już nad dwiema kolejnymi powieściami. Każda z nich zachwyci ilustracjami, wyciśnie wiadra łez i wywoła uśmiech na twarzach czytelników.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Strażniczka słońca
 • Autor: Maja Lunde
 • Gatunek: literatura młodzieżowa
 • Tytuł Oryginału: Solvokteren
 • Tłumaczenie: Milena Skoczko
 • Wydawnictwo: Literackie
 • Cykl: Kwartet sezonowy
 • Tom: 2
 • Data wydania: 2021-03-24
 • ISBN: 9788308073636
 • Liczba stron: 200
9.9/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
84 rating(s).
5 helpful voted.
Recenzja oficjalna
2021/03/27
Your review
Wiosna to nadzieja, pierwsze promienie słońca i rozkwitające nowe życie. Dla Lilli jednak ciepło i blask słonecznych promieni to tylko niewyraźne wspomnienie sprzed lat. Ta życiodajna gwiazda została zastąpiona przez chłód, pluchę i szarość, gdy dziewczynka skończyła rok. Ponury świat nie dzieli się na dni i noce, a tryb życia wyznacza wieża zegarowa. Ziemia przez nadmiar opadów nie rodzi plonów, przez co mieszkańcy miasteczka, w którym mieszka dziewczynka, cierpią z powodu biedy i głodu. Tylko jej dziadek równo co trzy dni dostarcza mieszkańcom dorodnych warzyw.

Tylko skąd je bierze? Szklarnia dziadka, do której broni on nieustannie dostępu stanie się początkiem przygody. Lilia pewnego dnia wiedziona ciekawością zawędruje do zakazanego lasu. Skryta tam ścieżka zaprowadzi ją do doliny skrytej w gąszczu lasu. W tym miejscu odnajdzie przyjaźń i na nowo poczuje na twarzy promienie słońca. Tylko czy dają one tylko życiodajne ciepło?

Strażniczka słońca

Nadeszła wiosna, a wraz z nią kolejna powieść rozpalająca zmysły niejednego czytelniczego konesera. Jednak duet autorsko-ilustratorski Lunde-Aisato to nie tylko piękna oprawa, ale i wnętrze pełne głębi obrazu i słowa. Śnieżną siostrę poznałam dużo później niż wszyscy, lecz na nowo otworzyła we mnie poczucie straty, bólu, który jest nieodłącznym elementem czyjegoś odejścia. Strażniczka słońca kusiła jednak tak mocno, że porzuciłam wszelkie obawy i dałam się porwać historii, która faktycznie nie tylko w kolorach oprawy tę porę roku przypomina. Wiosna to trochę nieprzewidywalna pora roku. Zdarzają się dni pełne słońca, nadziei i kiełkujących całkiem nowych uczuć, ale i gwałtowne ulewy, ostatnie podrygi zimy, która wciąż walczy o miejsce na ziemi i straty, powodowane przez przymrozki.

Maja Lunde potrafi obraz wiosennej aury ubrać w słowa i stworzyć historię, która porusza do głębi, wzrusza i łamie serca nawet najtwardszym. Strażniczka słońca emanuje mądrością, odwagą i nadzieją, która od zawsze jest siłą napędową do zmian. To historia o stracie, tej, która świeżo rani nas do głębi i tej nieprzepracowanej, która niszczy nas samych. Lilia to promyk nadziei. Dziewczynka wciąż wierzy, że słońce wróci i swym blaskiem ożywi miasteczko, dając nadzieje na lepsze jutro dla mieszkańców. Czy wyprawa po słońce i odkrycie tajemnic, które czekają nieopodal, nie złamią niezłomnej postawy dziecka?

Bohaterowie

Główna bohaterka pomimo wieku skrada czytelnicze serca przede wszystkim odwagą i dojrzałością. Wciąż marzy by świat, który ledwo pamięta, powrócił i stał się przyczyną uśmiechu jej znajomych i sąsiadów. Kibicowanie jej, bez względu na nasz wiek jest niezwykle łatwym zadaniem. Podczas lektury niejednokrotnie miałam ochotę złapać ją za rękę i podążyć wraz z nią ku przygodzie i równocześnie trudnej wyprawie. To, z jaką lekkością i równowagą autorce udało się połączyć tak ważne i niejednokrotnie trudne tematy, zadziwia i zachwyca.

Strażniczka słońca to obraz silnej potrzeby bliskości drugiego człowieka, wsparcia i czułości. Wzruszenie przeplata się z uśmiechem, nadzieja idzie w parze z ogromną odwagą, a mądrość z niej płynąca jest uniwersalna i ponadczasowa. To świeża i niepowtarzalna historia, którą warto poznać z wielu powodów. Czytana samotnie lub wraz z dziećmi, a w tym drugim przypadku z pewnością stanie się zalążkiem ciekawych rozmów na tematy ważne i poruszające.

Ilustracji moc


Maja Lunde włada piórem magicznym, dojrzałym i lekko baśniowym. Łączy nadzieje z bólem, smutkiem i strachem. Jej powieść to życiowa i niezwykle pouczająca wyprawa, którą warto pokonać niejednokrotnie. Strażniczka słońca to zrównoważona opowieść chwytająca za serce i ukazująca realne problemy, z jakimi często się mierzymy. Dzięki uniwersalnej formie jest zachwycająca i warta uwagi. Nie byłaby jednak kompletna bez ilustracji. To one przykuwają wzrok i często są powodem rozpoczęcia przygody. Twarda oprawa i ilustracje, które swą kreską i lekko baśniową formą chwytają za serce to idealne połączenie z treścią skrywającą się pomiędzy pięknem barw i szarości. Początkowo osnuwają nas smutną aurą, by wraz z rozwojem opowieści zmieniać nasz nastrój coraz większą plejadą kolorów.

Strażniczka słońca zachwyca jako całość oraz jako zbiór poszczególnych elementów. Świeża i poruszająca ciekawe tematy opowieść dla każdego. Piękna oprawa skrywa jeszcze piękniejsze wnętrze, które wzruszy i zmusi do refleksji. Osobiście jestem oczarowana historią, którą poznałam w wiosennej odsłonie. Mam nadzieje, że kolejne dzieła tego duetu skradną me serce równie mocno. Polecam miłośnikom mądrych, życiowych, ale też nieco bajkowych powieści dla młodych czytelników.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: