Dinozaury odkryte na nowo

Sobota, 18 lipiec 2020 48

"Dinozaury odkryte na nowo" to książka o tym, jak w badaniach nad dinozaurami pewność zastąpiła spekulacje. Jeszcze niedawno mogliśmy się tylko domyślać, jak szybko ten czy tamten dinozaur biegał, co potrafił pogryźć, a czego nie, jak opiekował się młodymi albo jak był ubarwiony. Dziś - dzięki nowym znaleziskom i technikom badawczym - potrafimy odpowiedzieć na te wszystkie pytania (i na wiele innych). W ciągu ostatnich dwudziestu lat nasza wiedza o dinozaurach przeszła oszałamiającą rewolucję, w której znaczący udział miały także odkrycia z terenów Polski, takie jak szczątki silezaurów.


Słynny brytyjski paleontolog Michael Benton relacjonuje w swojej książce najnowsze badania nad dinozaurami i ich zaskakujące wyniki. Z pasją opowiada o rewolucji, w której sam uczestniczył.

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię
 • Autor: Michael J. Benton
 • Gatunek: literatura młodzieżowa
 • Tytuł Oryginału: Dinosaurs Rediscovered: The Scientific Revolution in Paleontology
 • Tłumaczenie: Andrzej Hołdys
 • Wydawnictwo: Prószyński i S ka
 • Data wydania: 5 czerwca 2020
 • ISBN: 9788381693011
 • Liczba stron: 400
9.0/10 from 1 ratings.
Photos (1)
Reviews (1)
Świetne kompendium wiedzy o dinozaurach!
2020/07/18
Your review
Niemal każde dziecko przechodzi przez etap fascynacji dinozaurami. Większość z obecnych nastolatków i dorosłych zapewne zerka też z pewną dozą zazdrości na liczne, kolorowe publikacje o prehistorycznych gadach, które są skierowane przede wszystkim do dzieci. Chociaż świetne pod względem wizualnym, nie przedstawiają niestety zbyt wielu merytorycznych treści, a jedynie ogólne informacje.

Gdzie więc szukać rzetelnej wiedzy, jeśli pierwsze kroki w tym temacie macie już dawno za sobą? Doskonałą propozycją będzie najnowsza na polskim rynku książka autorstwa Michaela J. Bentona – Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię. Osobom zainteresowanym paleontologią nazwisko autora z pewnością nie jest obce. To brytyjski profesor paleontologii, mający na swoim koncie lata badań i ponad dwadzieścia wydanych książek, spośród których w Polsce ukazały się jedynie trzy – niniejszy tytuł, 70 wielkich tajemnic świata przyrody oraz Kiedy życie prawie wymarło. Był on również konsultantem merytorycznym paradokumentalnego serialu BBC Wędrówki z dinozaurami. Jednym słowem, macie w rękach książkę napisaną przez człowieka, który po prostu wie, o czym mówi, a co najważniejsze potrafi to robić w sposób przyjemny i wciągający nawet dla laika.

Dinozaury... składają się z wprowadzenia, dziewięciu rozdziałów i posłowia. Na ponad trzystu stronach znajdziecie przekrojowe ujęcie tematu od historii badań poczynając, poprzez liczne informacje o konkretnych gatunkach i rodzajach dinozaurów, aż po współczesne techniki badawcze oraz przykłady teorii, które dawniej uznawano za pewnik, a które zrewidowały nowe odkrycia i wyniki badań. Autor przyjął formę zadawania pytań, na które po chwili udziela obszernych odpowiedzi. Z lektury możecie dowiedzieć się m.in. w jaki sposób naukowcy są obecnie w stanie określić kolor upierzenia niektórych dinozaurów, czy jest możliwe uzyskanie dinozaurzego DNA i odtworzenie żywego gada, czy dinozaury potrafiły pływać oraz w jaki sposób się poruszały i z jaką prędkością potrafiły biegać.

Jedyny minus niniejszej publikacji, jaki dostrzegam, to niewiele ilustracji oraz czarno-białe wydanie tych, które już pojawiają się na kartach książki. Kilkustronicowa kolorowa wkładka w środku tego nie rekompensuje. Zdecydowanie bardziej na korzyść i lepsze dla pobudzenia wyobraźni czytelników byłyby zdjęcia i rysunki utrzymane nie w skali szarości, a kolorze. No nic, szkoda.

Podsumowując, jeśli jesteście fanami dinozaurów i chcecie dowiedzieć się o nic czegoś więcej, Dinozaury odkryte na nowo na pewno Was nie rozczarują. Warto tylko wspomnieć, że to pozycja nie dla dzieci, a starszych nastolatków i dorosłych.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: