Żółte ślepia

Czwartek, 19 marzec 2020 224

Najnowsza fantastyczno-historyczna powieść Marcina Mortki!

Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz więcej do powiedzenia mają niemieccy księża misjonarze. Los Medvida też jest niełatwy, łączy go bowiem tajemna miłość z żoną księcia, węgierską księżniczką Hajną.

Dodatkowe Informacje

  • Tytuł: Żółte ślepia
  • Autor: Marcin Mortka
  • Gatunek: fantasy
  • Wydawnictwo: Uroboros
  • Data wydania: 2020-02-26
  • ISBN: 9788328045149
  • Liczba stron: 416
8.0/10 from 1 ratings.
Reviews (1)
18 rating(s).
1 helpful voted.
Żółte ślepia
2020/03/19
Your review
Bolko zostanie królem, są czasu, które wiele zmieniają. Słowiańskie wierzenia zostają zastąpione nową religią. To czas chrystianizacji państwa Polskiego. Ludzie dzielą się na zwolenników i przeciwników, ale na świecie nadal pozostają żerce, wilkołaki, wodniki, wiedźmy, rusałki. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Mogłoby się wydawać, że wszystko idzie w dobrą stronę, ale dnia jednego, gdy Medvid się obudził spostrzegł, że w Gnieźnie nie ma mieszkańców, Bolka, biskupa, jego ukochanej. Przeczuwa, że może to być sprawka demonów. Wyrusza na poszukiwanie wraz z wiedźmą Gosławą.
Powieść przepełniona jest słowiańskim klimatem i moim zdaniem to on rządzi w tej historii. Wszystkie te stwory, ale też takie postacie jak wiedźmy, a szczególnie jedna, która wyrusza w podróż wraz z Medvidem, to wszystko ciekawie kreuje samą historię, jak i świat. Uwielbiam wszelkiego rodzaju nawiązania do Polski przed chrystianizacją. Zarysowane jest tło historyczne, przez co można lepiej wyobrazić sobie zachowania i motywy zachowań społeczności. To czas, kiedy zaczęła się chrystianizacja, zbijają się ze sobą dwa światy i dwa poglądy. Są ci, którzy chcą przejść na nową wiarę i są ci, którzy pogańskich obyczajów będą się trzymać. Dwie postacie są bardzo dobrze zarysowane i to w większości z nimi przebywamy tę podróż i przeżywamy historię. Medvid woli życie w zgodzie z naturą, w puszczy, ale dzielnie służy Bolkowi i razem z nim uczestniczy w polowaniach i towarzyszmy mu na królewskim dworze. Gdy Bolek znika wraz z innymi, Medvid długo się nie zastanawia i rusza na poszukiwania. Jednocześnie jest zakochany w osobie, którą nie powinien darzyć uczuciem. Trochę skryty, małomówny. Gosława jest wiedźmą, która pomaga Medvidowni i razem z nim próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczych zniknięć. To kobieta, która jest świadoma swojej siły i możliwości. Niekiedy umiejętnie manipule innymi, aby uzyskać jakąś korzyść, ale w tym przypadku nie jest to niczym złym. Nieraz zadziorna i sarkastyczna, konsekwentna w swoich działaniach i posługująca się ciętym językiem. Trochę trudności sprawiało mi wdrożenie się w powieść przez specyficzny język, który zalatuje staropolszczyzną. Szyk zdań i wyrazy, które teraz się inaczej pisze, wywoływały we mnie nutkę dezorientacji, ale po czasie się przyzwyczaiłam.
„Żółte ślepia” polecam osobom, które lubią klimaty słowiańskie w powieściach, bo jak już wspominałam, sądzę, że to najmocniejszy element powieści. Dodatkowo jest to powieść jednotomowa, a więc idealna dla tych, co nie chcą zaczynać nowej serii. Postacie wielowymiarowe i ciekawe, łatwe do polubienia. Przygody bohaterów są interesujące i nieschematyczne. Zdecydowanie polecam sięgnąć po tę książkę.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
  • Size:
  • Type:
  • Preview: