Przysięga ze złota

Piątek, 03 styczeń 2020 146

Po wielu wyzwaniach i godzinach nauki dworskiej etykiety Tatiana, dla której królewski przepych i splendor nie mają znaczenia, cieszy się, że koniec rozgrywek już blisko. Jest pewna, że serce księcia należy tylko do niej i z nadzieją oczekuje jego decyzji. Ale pod piękną fasadą konkursu, który ma wyłonić księżną, kryją się rysy i pęknięcia. Dziewczyna nie ma złudzeń – jest pionkiem w czyjejś perfidnej grze, która toczy się o ogromną stawkę. Czy Tania odkryje sekret Królestwa Viterry?

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Przysięga ze złota
 • Autor: Valentina Fast
 • Gatunek: new adult
 • Tytuł Oryginału: Eine Hochzeit aus Brokat
 • Tłumaczenie: Miłosz Urban
 • Wydawnictwo: Media Rodzina
 • Cykl: Royal
 • Tom: 5
 • Data wydania: 2019-05-13
 • ISBN: 9788380085077
 • Liczba stron: 344
9.0/10 from 2 ratings.
Reviews (2)
15 rating(s).
2 helpful voted.
Prawda jest gorsza od kłamstwa
2020/02/10
Your review
Koniec rozgrywek już coraz bliżej. Powoli dobiegają końca wszelkie przygotowania z perfekcyjnej etyki dworskiego zachowania. Tatiana niezmiernie cieszy się z powodu zbliżającego się finału, szczególnie, że dobrze wie, iż serce księcia należy tylko do niej. Z niecierpliwością i nadzieją oczekuje jego decyzji, której ujawnienie może zmienić wszystko.
Idealny konkurs jednak pokazuje swoje zagięcia i fałszywe zamiary, które powoli wychodzą na jaw.
Piękna rywalizacja pomiędzy kandydatkami zaczyna wyglądać jak plansza do gry, w której dziewczyny są tylko pionkami, sterowanymi przez kogoś kto ma nieograniczoną władzę.

"Dzięki przyjaciołom jesteśmy silniejsi niż nasi wrogowie." ~ Przysięga ze złota

Pełen emocji tom, który poprzez swoje zwroty akcji nie wypuści Cię ze swoich sideł, aż do chwili, kiedy skończysz czytać ostatnie słowo. Wszystkie zawiłe sytuacje, tak bardzo namieszały mi w głowię, że kilka razy musiałam zamknąć na chwilę książkę, przemyśleć to co się tam zadziało. Przede wszystkim dopuścić do siebie wiadomość, że to co przeczytałam jest naprawdę prawdą, i że to nie jest tylko i wyłącznie moją wyobraźnią. Dopiero po całej liście, którą przed chwilą wypisałam, byłam w stanie ponownie otworzyć książkę i czytać dalej.
Tatiana dobrze zdaje sobie sprawę, że pod całą tą otoczką konkursu jest ukryta prawdziwa twarz państwa. Dziewczyna zaczyna czuć się jak pionek w grze, kiedy nie może wykonać ani jednego ruchu zgodnego z jej własną wolą. Szczególnie po tym, kiedy została zaatakowana, nękają ją napady strachu, a przecież nie może im się poddać właśnie teraz. Nie przed samym finałem, który bardzo wiele może zmienić.
Pomimo tego, że większość wydarzeń można przewidzieć, są takie wydarzenia i słowa, których nie spodziewałam się nawet w najmniejszym stopniu.
Pomimo, że jest to już piąty tom, autorka wciąż nas zaskakuje pomysłami i nie są one wymuszone, lecz bardzo dokładnie przemyślane.
Bardzo cieszy mnie fakt, iż postać Clarie nie została zapomniana lecz jest cały czas w fabule i śmiało mogę powiedzieć, iż jest jej coraz więcej, co raduje mnie niezmiernie.
Bohaterowie są dobrze wykreowani, przedstawiają typowych nastolatków, którzy różnią się od siebie przez sam fakt innego środowiska, w którym zostali wychowani. Nie jesteśmy w stanie o nich zapomnieć, zostają z nami na bardzo długo, co świadczy o więzi jaką potrafi stworzyć Valentina Fast z czytelnikiem.
Seria dobiega już końca, został mi jeszcze do przeczytania jeden jedyny tom, który prawdopodobnie nie raz, a kilka razy doprowadzi mnie do łez. Mam nadzieję, że już niedługo trafi on w moje ręce!

"Strach sprawia, że idziemy dalej, niż wydawało nam się to możliwe." ~ Przysięga ze złota
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
51 rating(s).
3 comment(s).
2 helpful voted.
Czy przysięga ze złota jest coś warta?
2020/01/03
Your review
Tatiana jest pewna wygranej, choć rozum podpowiada co innego. No ale w końcu musi paść "I żyli długo i szczęśliwie." Musi, ale jakoś nie pada.

O rany, jakie to dobre! - chciałoby się krzyknąć i na tym zakończyć recenzję, bo wszystko inne jest za mało wyraziste, ale nie zrobię Wam tego. Kto czytał poprzednie części, ten wie, że czas w książkach przyspiesza, a wraz z nim chęć czytania szybciej, więcej, ogólnie tak, żeby za chwilę można było się dowiedzieć, co dalej. O ile w pierwszych tomach akcja toczyła się, jak w baśniach, sielsko i anielsko, tak teraz przyspiesza i zdecydowanie nie jest już bajkowa. Zaczyna się robić strasznie i depresyjnie. I choć początki tego tomu są jeszcze spokojne i niosące nadzieję, to nawet ta nadzieja jest przytłumiona i zwiastuje katastrofę. Rozwinęła się autorka, zdecydowanie jej pióro staje się coraz lepsze, coraz lepiej buduje napięcie i niepokój, ale rozwinęła się też Tatiana. Nie jest już naiwną dziewczyną pragnącą tylko jednego - opuścić pałac, choć nie do końca wie, czy to będzie dla niej dobre. W tym tomie staje się stuprocentową kobietą, która wie, czego chce i choć można ją zranić, nie pozwala się złamać.
Ta część jest bardzo emocjonalna, dużo bardziej, niż poprzednie tomy. Jednak to opowieść nie tylko o miłości, trudnej, bo obarczonej odpowiedzialnością i byciem na świeczniku. To głównie opowieść o pięknej przyjaźni, też trudnej, bo lawirującej na skraju miłości, ale takiej, która wszystko potrafi znieść, wszystko wybaczy, ale która też poruszy ziemię i niebo dla dobra przyjaciela. Autorka zręcznie pokazuje, jak silna może to być więź i ile może znaczyć. Pod tym względem jest to najlepszy tom, choć dopiero teraz zorientowałam się, że mi brakowało takiego wglądu w uczucia Tani. Owszem, wcześniej też było to przedstawiane, ale tutaj jest to głębsza relacja. A może to po prostu znak dorastania dziewczyny?
Ogromnym plusem tego tomu są zwroty akcji. I to nie jeden, tu ciągle się coś dzieje i odwraca fabułę o sto osiemdziesiąt stopni. Dzięki temu wszystko, co sobie wymyśliliśmy w trakcie czytania można wywalić do kosza i rozmyślać na nowo.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: