Bomba

Poniedziałek, 04 marzec 2019 96

Diana to córka kongresmena, która musi być idealna. Rashid to muzułmanin, który chciałby być dla innych nie tylko muzułmaninem. To sierota, który chciałby stać się dla kogoś ważny. Tad to homoseksualista, który właśnie ogłosił coming out. Frankie to sportowiec, który skrywa tajemnicę. Cas to klarnecistka, która chciałaby być szanowana. Szóstka uczniów szkoły średniej poznaje się w dramatycznych okolicznościach. W ich szkole ktoś podkłada ładunki wybuchowe. Uwięzieni w zniszczonym budynku wspólnie starają się przetrwać. Po pewnym czasie okazuje się, że bombę podłożyło jedno z nich…

Dodatkowe Informacje

 • Tytuł: Bomba
 • Autor: Joelle Charbonneau
 • Gatunek: literatura młodzieżowa
 • Tytuł Oryginału: Time Bomb
 • Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
 • Wydawnictwo: YA!
 • Data wydania: 2019-02-13
 • ISBN: 9788328061132
 • Liczba stron: 352
7.5/10 from 2 ratings.
Reviews (2)
11 rating(s).
2 comment(s).
Bomba
2019/04/17
Your review
Sześcioro uczniów liceum spotyka się w dramatycznych okolicznościach. Znajdują się bowiem w szkole, w której ktoś podłożył ładunki wybuchowe. Kilka bomb zostało już zdetonowanych, a czas do wybuchu kolejnych się zbliża. Bohaterowie są zdani tylko na siebie, żadne służby ratunkowe nie są w stanie im pomóc. Czy uda się wszystkim przeżyć, czy może jednak zakończą swoje życie w murach szkoły?
Bomba Joelle Charbonneau jest to książka, która porusza bardzo ważny temat, a mianowicie akceptacji przez społeczeństwo. Każdy z bohaterów spotkał się z prześladowaniem, w mniejszym lub większym stopniu. Dlatego, też każde z nich miało powód, by chcieć zniszczyć szkołę, jednak tylko jedno z nich jest winne. Pytanie brzmi tylko które.
Diana jest córką kongresmena, który nie bardzo dba o potrzeby swojej córki. Wymaga tylko od Diany, żeby była we wszystkim idealna, bo według niego liczy się tylko dobry wizerunek. Zwłaszcza teraz, gdy próbuje on wprowadzić nową ustawę, która wielu osobom się nie podoba. Diana nigdy nie zdobyła prawdziwych przyjaciół, nie ma nikogo, kto by ją zrozumiał.
Rashid, muzułmanin, który przez swoje pochodzenie i wyznanie jest prześladowany przez innych uczniów. Nie może się on z tym pogodzić, jest on dobrym chłopakiem, a wszyscy widzą w nim terrorystę.
Z chłopak, który ma bardzo ciężko w życiu. Ojciec zginął, gdy ten był malutki, a matka zmarła niedawno na raka. A do tego, zostaje wyrzucony z mieszkania. Przez to, że opiekował się chorą matką, opuścił wiele zajęć, dlatego postrzegany jest przez innych jako chuligan. Fakt, że ma tatuaże, tylko to wyobrażenie pogłębia.
Tad, futbolista, gej, który nie jest do końca akceptowany, ani przez białych (jego ojciec jest biały), ani przez czarnych (jego matka jest czarna). Przez co tkwi w zawieszeniu.
Cas, dziewczyna prześladowana, przez popularne dziewczyny. Odstaje od innych figurą i ubraniem. Ma bardzo niską samoocenę.
Frankie, z pozoru idealny chłopak, kapitan drużyny futbolowej. Każdy mu zazdrości, chce się z nim przyjaźnić. Jednak za maską kogoś idealnego, skrywa się osoba, która nie wie, kim naprawdę jest.
Książka napisana jest bardzo przyjemnym językiem. Nie ma jakiś wyszukanych słów, czy wyrażeń. Czyta się ja bardzo szybko. Każdy rozdział widziany jest oczami, któregoś z szóstki bohaterów. Momentami trzyma w napięciu, zwłaszcza gdy kończy się czas, a nie widać z żadnej strony szansy na ucieczkę.
Zakończenie dość zaskakujące. Tzn. dosyć szybko można zorientować się kto jest tajemniczym zamachowcem. Od początku podejrzewałam dwóch bohaterów i właśnie jeden z nich okazał się winnym. Ta druga osoba, była raczej moim typem, bo jej nie polubiłam i miałam nadzieję, że okaże się zła. Zaskakujące się natomiast to jak się książka skończyła. Nie spodziewałam się, że tak rozwiąże się sytuacja.
Tak jak wspomniałam na początku, książka porusza temat akceptacji. Często w dzisiejszych czasach myślimy stereotypami, które są bardzo krzywdzące. Warto pamiętać, że nie każdy muzułmanin to terrorysta, czy nie każda osoba, która nie chodzi to szkoły to chuligan, może ta osoba ma ważne powody, dla których nie może do niej chodzić.
Bomba pokazuje również, że warto dokonywać zmian, jeśli coś się nam nie podoba. Bo samym narzekaniem nic nie zmienimy.
Podsumowując, książka mi się podobała i mogę ją z czystym sumieniem polecić.
Show more
0 of 0 people found the following review helpful
Write a review

More to share? (Optional)

..%
No description
 • Size:
 • Type:
 • Preview: