Topki

Topki

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Witryny sklepowe są już udekorowane kolorowymi lampkami, na ulicach można spotkać świąteczne neony, a z wielu domów wydobywa się przyjemny zapach piernika. Bardzo lubię tę atmosferę przedbożonarodzeniową; wesołą krzątaninę, ozdoby, szukanie prezentów i… książki o tematyce zimowo-świątecznej. Każdego roku w grudniu staram się przeczytać ich jak najwięcej, a oto moja lista ulubionych z nich, które każdy powinien znać!

Saturday, 28 October 2017 19:31

Przegląd książek z pierwszego półrocza

Written by

Coraz bliżej koniec roku, a mnie naszło na przejrzenie książek z gatunku Young, Adult, New Adult, młodzieżowej fantastyki z pierwszego półrocza tego roku. Tytułów jest naprawdę wiele, ale które z nich najbardziej zapadło mi w pamięć i mogłabym je polecać z czystym sumieniem?

Cień i kość – Leigh Bardugo
Nie wiem, czy jest jeszcze ktoś, kto tego nie czytał, ale jeśli tak jest, to... nad czym tu się zastanawiać? Bardugo sięga do historii Rosji, przedstawia literacką fikcję w taki sposób, że czytanie jest czystą przyjemnością. Książka w nieco magicznym, mrocznym i nieznanym klimacie.

Ogień, który ich spala – Brittainy C. Cherry
Do książek Cherry nie trzeba mnie przekonywać i od razu wiedziałam, że ten tytuł pojawi się w tym zestawieniu. Nikt tak, jak Brittainy nie potrafi przykuć mojej uwagi. Emocje, emocje, emocje - tego w nich dostarcza, za każdym razem, nawet w najkrótszych zdaniach. Dba o każdy detal, o przekaz, a w tej historii mówi o walce ze swoim mrokiem, o wierze, że warto go zwalczyć dla samego siebie i tych trwających przy nas.

Diabolika S.- J. Kincaid
Czas na coś z gatunku dystopii. Książka ta intryguje z początku okładką, ale zaręczam, że wnętrze jest jeszcze ciekawsze. Kincaid osadziła akcję w kosmosie, ale najlepsze były same diaboliki i ich rola w powieści. Niby pojawia się lekka schematyczność, ale prawdą jest, że dużo w książce jest tylko z głowy autorki. I to takich elementów, że od książki trudno się oderwać.

Caraval. Chłopak, który smakował jak północ - Stephanie Garber
O. Mój. Boże. Jak mnie ta książka zachwyciła. Serio. Świat wykreowany przez Garber aż iskrzy od magii i chce się w nim zanurzyć, pomimo niebezpieczeństw, niepewności i brakiem granic pomiędzy realnością a fikcją. Caraval pochłania i mami, oczarowuje i mami. Rewelacja!

W rytmie passady – Anna Dąbrowska
Książka o tańcu, walce z lękami, zaufaniu, drugiej szansie, pasji i uleczaniu duszy. Jest też o utracie, złamanych obietnicach oraz szarości życia. Niby zwyczajna, a jednak jedna z najlepszych, jakie czytałam. Powieść, o której nie da się wyrazić słowami tego, co się czuje po jej zakończeniu.

Carpe diem – Diane Rose
Lubię książki wzbudzające przeróżne emocje, wprawiające mnie w stan, gdzie każdą opisaną chwilę przeżywam całą sobą i ta właśnie była jedną z nich. Nie zliczę moich reakcji i wylanych łez, ale wszystkie były tego warte. Życie chwilą jest wspaniałe i Diane Rose o tym pisze.

Podbój – Elle Kennedy
Nic nie przebije Układu tej autorki, ale Podbój też trzyma poziom. Kocham go za Deana, rozmowy o Zmierzchu i francuską telenowelę (no co...). No i za połączenie poczucia humoru z ważnymi tematami. Pozycja obowiązkowa dla miłośniczek New Adult.

Wszystkie twoje marzenia – Agata Czykierda – Grabowska
Kolejna autorka, której książki mogę brać w ciemno, bo wiem, że nigdy mnie nie zawiedzie. Dostarcza mi wielu emocji, bawi, ale przede wszystkim pisze życiowo i łatwo sobie wyobrazić, że dana historia to prawdziwe losy kogoś w naszym otoczeniu. Wszystkie twoje marzenia są rewelacyjne i urocze.

Jedyne wspomnienie Flory Banks – Emily Barr
Obyczajowa powieść dla młodzieży poruszająca temat amnezji. Bardzo mnie ten tytuł poruszył i skłonił do przemyśleń. Wiele razy myślimy, że czasami chcielibyśmy o czymś zapomnieć, ale przecież to część nas, coś, co pomaga się nam kształtować i niepamięć oraz poleganie na innych byłoby straszne. Piękna, wzruszająca i skłaniająca do refleksji.

Woda, która niesie ciszę - Brittainy C. Cherry
Tak, tego tytułu też nie mogłam pominąć. Jak mogłabym nie wspomnieć o powieści, która mówi o sile rodzinny oraz jak głośna może być cisza i ile niewypowiedzianych słów w niej krąży? Naprawdę, czasem warto posłuchać ciszy, może powiedzieć więcej niż potoki słów.

A jakie tytuły znalazłyby się na Waszym zestawieniu?

Sunday, 10 September 2017 10:22

Groza dla młodzieży

Written by

Niemal wszyscy lubimy się bać, o ile jest to strach kontrolowany. I nie ma znaczenia, czy mowa o dorosłych, młodzieży czy dzieciach. Powieści grozy od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością, a nowych książek i autorów przybywa z roku na rok. Dzisiaj przyjrzyjmy się, co literatura grozy oferuje nastolatkom.

Rosjanie piszą wspaniałą literaturę dla dorosłego czytelnika. Chyba nikt nie potrzebuje potwierdzenia tej tezy, wystarczy spojrzeć na półki w księgarniach – od klasyki po literaturę współczesną. Rosjanie piszą też znakomitą literaturę dla dzieci. Większość moich znajomych pamięta z dzieciństwa „Bajeczki z obrazkami” Władimira Sutiejewa, a utwory „rosyjskiego Korczaka” – pedagoga Władisława Krapiwina – tłumaczono też na polski. To, czego Rosjanie praktycznie nie mają, to literatura młodzieżowa. U naszego wielkiego wschodniego sąsiada próżno szukać poczciwych młodzieżówek o szkolnej codzienności albo young adult czy new adult (wyjątek to fantastyka, gdzie modne są wszelkiej maści magiczne szkoły i uniwersytety).

Dzielenie książek według płci moim zdaniem nie ma sensu. Ogranicza ono krąg odbiorców tekstu, a nie jest powiedziane, że coś „tylko dla chłopców” nie spodoba się żadnej dziewczynie, a „dziewczyńska lektura” nie poruszy serca żadnego chłopaka. Jednocześnie rozmowy ze znajomymi i śledzenie licznych grup czytelniczych na Facebooku udowodniło mi, że pewne elementy tekstów są ważniejsze przeważnie dla chłopaków (wartka akcja), a inne bardziej liczą się w opinii dziewczyn (na przykład relacje między bohaterami). Dlatego też chciałabym, żebyście mój top potraktowali z przymrużeniem oka, jako wskazówkę, po które książki sięgać, jeżeli bardziej interesuje Was, żeby dużo się działo, a w których znajdziecie pogłębioną psychologię postaci i chwilę na refleksję nad otaczającym nas światem. W tym topie znajdziecie książki nowe i starsze, młodzieżowe obyczajówki i fantastykę – wszystko, co może podbić serca młodych. 

Sunday, 23 July 2017 13:01

Top 10 książek na koniec lata

Written by

Niestety, wakacje mają to do siebie, że czekamy na nie bardzo długo, a mijają nie wiadomo kiedy. Czy tylko ja mam wrażenie, że tydzień temu odbierałam swoje świadectwo, a przecież lipiec dobiega końca? Ani się obejrzymy, a już będziemy wracać do szkoły. Warto ten czas wykorzystać jak najlepiej, czytając naprawdę dobre książki. Zastanawiacie się po co warto sięgnąć, zanim te piękne chwile wolności od nauki dobiegną końca? Już przychodzę z pomocą!

Thursday, 06 July 2017 22:48

Męscy bohaterowie mojego dzieciństwa

Written by

Nie będę dziś przewidywalna, nie wspomnę o Gusie od Kim Holden czy też o Daemonie z serii Lux. Chociaż bym mogła (lista współczesnych ulubieńców jest bardzo długa), chciałam jednak skupić się tym razem na ulubionych postaciach z czasów, gdy miałam te naście lat. Wydaje mi się, że wielu z Was podzieli moje zdanie.

Gotowi? Oto moi ulubieńcy!